Rodinné firmy tvoria neoddeliteľnú súčasť ekonomiky a spoločnosti. Napriek mnohým výzvam, ktorým čelia, dokážu prežiť a prosperovať vďaka súhre medzi generáciami, správne nastaveným kompetenciám a spoločnej vízii. O tom, ako zvládnuť generačné rozdiely, efektívne rozdeľovať kompetencie a budovať úspešné rodinné podniky, sme sa rozprávali so Silviou Lidajovou, konzultantkou pre rodinné firmy  naživo 24.2.2025 u nás v štúdiu FIT Family RÁDIO. 

Ak ste nestihli celý rozhovor  , nech sa páči : Generačná výmena v rodinných firmách

So Silviou sme sa rozprávali aj o : Výzvach generačných rozdielov a dôležitosť súhry

Jedným z najčastejších problémov v rodinných firmách sú generačné rozdiely. Staršia generácia prináša skúsenosti, tradície a osvedčené postupy, zatiaľ čo mladšia prichádza s inováciami, novými technológiami a odvážnym pohľadom na podnikanie. „Základom úspechu je vzájomný rešpekt a ochota učiť sa jeden od druhého,“ hovorí Silvia Lidajová. „Ak dokáže rodina vytvoriť harmonické pracovné prostredie, firma má omnoho väčšiu šancu na dlhodobý úspech.

Kompetenciách a vzdelávaní ako kľúčom k udržateľnosti

Dôležitou otázkou je aj rozdelenie kompetencií. Nie každý člen rodiny má predpoklady na vedenie podniku, a preto je nevyhnutné identifikovať silné stránky jednotlivých členov a rozvíjať ich prostredníctvom vzdelávania. „Rodinné firmy by mali investovať do neustáleho vzdelávania a rozvoja svojich členov. To pomáha nielen v profesionálnej oblasti, ale aj v zlepšovaní komunikácie a riešení konfliktov,“ vysvetľuje Lidajová.

Rodine ako základe, spoločnej vízii ako motor úspechu

Rodinné podniky sú unikátne tým, že v nich zohráva kľúčovú úlohu nielen biznis, ale aj osobné vzťahy. Práve preto je dôležité, aby mala rodina spoločnú víziu a smerovanie. „Ak rodina vie, kam smeruje a čo chce dosiahnuť, všetci členovia sa môžu spojiť pre jeden cieľ. Takto sa vytvára stabilita a kontinuita,“ dodáva odborníčka.

Dedičstve a motivácii novej generácie

Dedičstvo v rodinných firmách nie je len o prevode majetku, ale najmä o odovzdaní hodnôt a skúseností. „Mladá generácia musí cítiť motiváciu pokračovať v rodinnom diele. Dôležité je, aby staršia generácia poskytla dostatok priestoru na sebarealizáciu a inovácie,“ zdôrazňuje Silvia .

Podpore a pomoci pri rozvoji rodinných firiem

Pre rodinné firmy je kľúčové mať prístup k externým odborníkom a konzultantom, ktorí im pomôžu riešiť rôzne výzvy. Inštitút rodinných firiem ponúka podporu pri strategickom plánovaní, generačnej výmene či nastavení firemnej kultúry. Rodinné podniky majú obrovský potenciál, ak dokážu efektívne zvládnuť výzvy spojené s generačnými rozdielmi a vytvoriť spoločnú víziu. So správnou stratégiou, vzdelaním a podporou môžu byť stabilným pilierom ekonomiky aj pre budúce generácie.

Ďakujeme za rozhovor a tešíme sa na pokračovanie. 

Ak ste sa v niektorích slovách, vetách ,,našli a potrebovali by ste ,,učesať tú svoju, kontaktujte Inštitút rodinných firiem. Inštitút Rodinného Businessu