Pilotný ročník hudobného festivalu HELFEST, ktorý sa uskutočnil začiatkom septembra v prešovskej Delni, dopadol na výbornú. Heľenine Oči nadväzujú na skvelý štart a oslavu svojich 25. narodenín, kvôli ktorým festival vznikol, plánujú vo veľkom štýle!

Obľúbená prešovská kapela Heľenine Oči na sklonku tohto leta zorganizovala vlastný multižánrový hudobný festival HELFEST. Prírodným kúpaliskom Delňa to v prvú septembrovú sobotu znelo piesňami  niekoľkých desiatok interpretov. Pilotný, respektíve nultý ročník hudobnej udalosti zožal mimoriadne úspechy. „Tešíme sa, že na nový festival HELFEST dostávame pozitívnu spätnú väzbu od účinkujúcich, partnerov festivalu a hlavne od návštevníkov. Neuveriteľne nás potešila dôvera fanúšikov. To, že sa festival hneď v prvom roku vypredal skoro týždeň pred otvorením brán, je pre nás asi tá najväčšia odmena a zároveň záväzok. Chceme ľuďom dopriať stále väčšiu kvalitu služieb na festivale. aj kvalitu interpretov, ktorých na východ Slovenska prinášame,“ hovorí  Martin Mihalčín, ktorý stojí na čele kapely s nadšením, keďže sa jedná o organizačnú prvotinu Heľeniných Očí takýchto rozmerov.

Kladné odozvy veselá partička dostáva najmä na dramaturgiu festivalu, výber interpretov, vizuál  a atmosféru celého priestoru. Ľudia skutočne ocenili i to, že organizátor nepodcenil dôležitosť hygienického zázemia či oddychových zón. „Mňa hlavne teší, že sa nám podarilo s produkciou vyriešiť vstup na HELFEST tak, že prebiehal bezproblémovo a netvorili sa skoro žiadne rady ani v tých najvyťaženejších hodinách. Dokonca aj dobíjanie náramkov a platba fungovali perfektne a bezproblémovo. Ľudia si taktiež chválili výber z 21 druhov piva, ktoré sme na festivale mali. Najlepšie o tom svedčí fakt, že už okolo ôsmej hodiny večer bolo na festivale vypitých okolo 25000 pív, a to sa párty ešte len rozbiehala,“ spomína spevák Heľeniných Očí na deň D a so sentimentom dodáva: „Priznám sa, že som bol dojatý hlavne z ľudí, ktorí boli v organizačnom štábe festivalu. Každý išiel ďaleko nad svoje sily a keď som videl zápal v ich očiach, tak ma to permanentne dojímalo.“

“Prvá vznikla hudba, ktorá má tanečný charakter. Na ňu Veronika napísala zaľúbený, no časom láskou vyprchaný a sklamaný text. Keď sme si ho od nej vypočuli, boli sme v pomykove, pretože hudba bola pozitívna, ale text naopak smutný. Tento kontrast bol však zámerom. Určite sa vám niekedy stalo, že ste boli smutní a mali ste chuť pustiť si nostalgickú pieseň a nechať svoje emócie vyjsť na povrch. Hudba lieči a preto sme sa rozhodli, že smútok budeme liečiť tancom a hudbou, ktorá vás núti usmievať sa. Preto sa aj v strede piesne nachádza pasáž, v ktorej sa spieva: Tancuj, tancuj, tancuj blízko láska... a my už tancujeme,” s úsmevom prezradil spevák kapely Viktor Nižník.

Pieseň Mávam nahrávali Voising v ich štúdiu Geminus, v ktorom Viktor Nižník pôsobí ako hudobný producent. Kapela funguje v zložení Viktor Nižník - tenor, Veronika Oláh Šebeňová - alt, Milena Čief Majerová - mezzosoprán, Tomáš Benjamín Nižník - beatbox/perkusie, Rado Tomeš - bas, Katarína Fojtíková - soprán.

“Ak v kapele vznikne autorský tím, je to fantastické. Tým pádom máme vysokú pridanú hodnotu aj pri spolupráci s rôznymi producentami. Do tohto zatiaľ autorského dua, čoskoro pribudnú aj ostatní členovia a vznikne autorské sexteto. Už sa objavili prvé lastovičky a ja mám z toho veľkú radosť. Je veľkou výhodou pracovať vo vlastnom štúdiu, pretože nemáte nad sebou „hodinky“, ktoré okrem času ukazujú aj spotrebované peniaze. Zároveň to znamená, že tam trávite hodiny a hodiny,” vysvetľuje skladateľský proces Viktor Nižník. 

S piesňou Mávam kapela bodovala v súťaži Košický zlatý poklad, do ktorej sa prihlásila na poslednú chvíľu.

“Súťaž Košický zlatý poklad vnímame už dlhšie. Už začiatkom roka sme si hovorili, že to skúsime. Spomenul som si na prihlásenie sa posledný deň uzávierky. Pamätám si, že som to celé prihlasovanie robil v noci, ale stihli sme to. Košický zlatý poklad je prakticky jediná pesničková súťaž na Slovensku a výborná príležitosť, ako získať spätnú väzbu na autorskú tvorbu. Nielen od poslucháčov, ale aj od odborníkov zo sveta hudby. Cena Rádia Slovensko je pre nás dôkazom, že vydať sa na cestu autorskej tvorby bol ten správny krok a veľmi sa z toho teším,” neskrýva radosť Viktor Nižník. 

A´cappella Voising vznikla v septembri 2018, keď nadviazala na niekoľkoročnú spoluprácu jednotlivých členov v rôznych vokálnych zoskupeniach. Už v začiatkoch pôsobenia sa skupina Voising zúčastnila na medzinárodnom a´cappella festivale Zoom+, zborovom festivale v Chorvátsku a Czech Choir Festivalel v Hradci Hrálové, kde jej členovia absolvovali vokálny workshop s hviezdou a´cappelly King´s Singers – Paulom Phoenixom. V máji 2020 sa a´cappella Voising spojila so slovenskou herečkou a speváčkou Luciou Vráblicovou, s ktorou naspievali známu slovenskú pieseň Jara Filipa a Milana Lasicu Čerešne. Prelomom v kariére Voising je koniec roka 2022, kedy sa členovia rozhodli pridať do repertoára vlastné autorské piesne a v roku 2023 nahrať prvý autorský a'cappella album. Najbližšie ich môžete vidieť a počuť naživo 6. 12. vo Wine O Clock v Bratislave a 16.12. v Thermia Palace v Piešťanoch.