Iconito je známe najmä projektom KORENE www.koreneprojekt.sk, ktorý na Slovensku zožal obrovský úspech. Tradície, ktoré nepominú a mali by sa pripomínať mladej generácii, nato chceli chalani z východu poukázať. 

Aktuálne však vychádza ich novinka “Brehy”, ktorá je absolútnym žánrovým kontrastom ku ich predošlým skladbám. V klipe sa dokonca zhostili hlavnej úlohy aj hviezda seriálu Dunaj - Marek Rozkoš a charizmatická česká herečka Anička Randárová.

Od folklóru k popu? 

Posledné roky venovali projektu KORENE všetok svoj čas. Je to koncept, ktorý ponúka piesne z rôznych regiónov a celkovo to podčiarkujú aj významní herci, ktorí tomu dodali taký vibe života zo starých čias našich mám. Skupina, ktorá okrem toho, že mala svoje turné v zahraničí a má enormný záujem o folklór v modernom šate neustále, ukončí tento rok veľkým koncertom v Michalovciach a otvorí nový rok v Bratislave.  No tentokrát prišli s úplne niečim novým a predstavuju popovú skladbu “Brehy”, kde co-produkoval vokálnu časť piesne Igor Timko z No Name a dejovou linkou nás prevedú špičkoví herci.  Igor Timko je taký náš mentor, dlhoročný producent a učil nás rásť. 

Na albume počuť nový zvuk, za ktorým stojí zvukový producent zo štúdia SINUS records Peter Jakab. Album V pôvodnom znení otvára inštrumentálna Šumava, inšpirovaná životom klávesáka Zoltána Šallaia a jeho rodiny v malebnom mestečku Nýrsko. Nasleduje singel Elity, ku ktorému si kapela NO NAME prizvala ako koproducenta Jana P. Muchowa.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=2EyjOFssVvo

“Posledné 2-3 roky sme sa venovali práci na projekte KORENE, ktorý sa venoval modernému folklóru, tak pieseň BREHY je v podstate akýsi návrat k našim vlastným koreňom... koreňom kapely Iconito. Pretože pop bol to, s čím sme začínali. Skladba BREHY je akýmsi mostíkom k novo pripravovanému multižánrovému albumu kapely, ktorý plánujeme vydať v druhej polovici 2024. Intenzívne pracujeme na nových skladbách, z ktorých bude, a to môžem naozaj sľúbiť, každá jedna z úplne iného súdka. Potvrdí to aj fakt, že na albume bude množstvo slovenských ale aj česko-slovenských spoluprác. Je to nielen pre nás, ale veríme, že aj pre našich fanúšikov taký svieži nový vietor či už od zvuku až po samotné témy. S určitosťou ale môžeme povedať, že aj kapela vyrástla, naučila sa v týchto hudobných vodách lepšie hýbať a vždy sa snažíme posúvať naše limity a možnosti. Zvuk aký má táto skladba považujeme za najaktuálnejší, aký sme dokázali vyprodukovať..je to preto podľa mňa naša najsúčasnejšia a najpopovejšia pieseň po zvukovej stránke v rámci našej tvorby”, hovorí frontman skupiny, Kristián Dufinec. 

Videoklip prešiel špeciálnymi úpravami a efektami pod taktovkou Michala Šabíka. Námet, réžia a scenár mal na starosti samotný frontman kapely Kristián Dufinec, kamery a strihu sa zhostili Adrian Jenčo z Cube Art Pictures.  O špeciálne osvetlenie sa postaral Peter Visokai (Sound and Light) a  Karol Bohrn (KB shop). Hudobnú produckiu zastrešili chalani z Iconito a co-produkciu má na svedomí Igor Timko. Celkový mix doriešil Peter Jakab (Sinus records) a master Peter Halgaš (Ecosounds mastering).
Celkovo dejová linka i samotná pieseň predurčuje smerovanie témy a príbehu kam by sa ľudia vedeli dostať. 

“U nás v kapele padla otázka typu - aký je najhorší druh nevery? A všetci v kapele sme sa zhodli na tom, že by to bolo azda to, keď prichytíte milovaného človeka ako vám zahýba. Napokon sme sa uzrejmili, že oveľa horšie je prísť na to v rovnaký moment a pri rovnakej situácii, to je asi naozaj katastrofický scenár pre každého, kto miluje úprimne. A keďže príbehov o láske je mnoho a častokrát sa recyklujú chceli sme využiť aj “VFX & AI”, ale tak aby nám dramaturgický posúvali dej. Nejde len o to, aby sa nám obraz hýbal a vyfarboval, chceli sme nájsť niečo iné, viac orignálne a možno ponúknuť divákovi aj akési pojítko a tak trochu aj SCI-FI prvok pre tento klip, aby upútal pozornosť na prvý pohľad, no a či sa nám to podarilo, nech posúdi divák”, vysvetľuje vznik klipu Kristián.

V hlavných úlohách sa objavia aktúalne česko-slovenské herecké talenty, za slovenskú stranu je to herec Marek Rozkoš z jedného z najúspešnejších seriálov DUNAJ. A v hlavnej ženskej úlohe sa objaví charizmatická česká herečka Anička Randárová zo Zlína, ktorá študovala na DAMU v Prahe a je to neskutočný talent. Už teraz sa objavuje v rôznych seriáloch, filmových produkciách ale aj TV spotoch. Na kamere dodáva pocit, že by ste ju najradšej zjedli kvôli jej citlivému, decentnému a precíznemu emočnému prevedeniu. Okrem nich si vedľajšie úlohy zahrajú aj Simonetta Hladká, ktorú môžete poznať z filmu ''Pivnica'' a model Daniel Adam, ktorý so skupinou spolupracuje už roky. A ako bude napredovať Iconito ďalej?

“Za posledný rok sme v priebehu 9-tich mesiacov absolvovali celkovo tri cesty do USA. Bolo to niečo neuveriteľné- výnimočné, naše prvé americké turné. Veľmi si vážime pozvania a pohostinnosť slovákov žijúcich v USA. Naše ďalšie plány na rok budeme postupne zverejňovať, no už sa nevieme dočkať na naš naplánovaný  veľkolepý koncert v rámci projektu KORENE spoločne s FS Zemplín. Odohráme ho 22. decembra v Michalovciach a v januári chceme toto predstavenie ukázať aj publiku v Bratislave. A to konkrétne 28.1.2024 v bratislavskom Stars Auditóriu. S týmto predstavením potom absolvujeme ešte zopár koncertov spomedzi ktorých môžem spomenúť festival EĽRO v Kežmarku alebo Hodonínske slávnosti v Čechách. A po týchto všetkých koncertoch sa už nesmierne tešíme na náš nový album”, uzatvára Kristián Dufinec z ICONITO. 

Zdroj: PR/BRAND MANAŽÉR JANA TRELLOVÁ

PROJEKT KORENE

Kapelu Iconito tvoria Kristián Dufinec (gitara, spev), Martin Bertič (sólo gitara), Silvester Michalenko (klávesy, spev), Pavol Bačkay (basgitara, spev), Marek Hrdinský (bicie), Ján Talpaš (akustická gitara, perkusie).

ICONITO je mladou slovenskou kapelou, sú víťazom Košického zlatého pokladu v roku 2014. V roku 2017 sa stal producentom skupiny spevák kapely No Name - Igor Timko. V roku 2018 si ICONITO zahralo ako predkapela na poslednom turné skupiny ELÁN. Nezanedbateľná časť tvorby tejto kapely je venovaná témam spojeným s ľudovou kultúrou a budovaním národného povedomia. Medzi ich najznámejšie skladby patria: Chcem zmenu (2014), Za karpatským lesom (2016), Slovenské devy (2017), Poďme spolu vpred (2019), či Čas sa kráti (2020). V roku 2021 vydávajú v spolupráci s FS Zemplín singel s názvom Korene, ktorý je titulnou piesňou rovnomenného projektu venovanému Slovenskému folklóru v modernom šate. V roku 2022 vydáva kapela svoj druhý album KORENE v spolupráci s FS Zemplín.